I. WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy, który winien zawierać dane i informacje określone w art. 52 i 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym tj.:
- określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów; [należy podać informacje, czy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, warunek ten może być spełniony poprzez dołączenie do wniosku umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem, gwarantującej wykonanie uzbrojenia];
- określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej;
- określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji, oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko;
- wykazanie dostępu działki inwestycyjnej do drogi publicznej (w przypadku, kiedy działka inwestycyjna nie przylega bezpośrednio do drogi publicznej);
- określenie wielkości powierzchni sprzedażowej, w przypadku planowanej budowy obiektu handlowego;
- kserokopia dokumentów poświadczających wielkość prowadzonego gospodarstwa rolnego (dotyczy wnioskowanych obiektów w zabudowie zagrodowej).
2. Załączniki:
- Pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy, w przypadku gdy inwestor nie składa wniosku samodzielnie, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
- Dwie czyste kopie mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku, kopie mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierające określenie granic terenu objętego wnioskiem, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać. Kopie mapy można uzyskać w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Koszalinie, mającym swą siedzibie w Starostwie Powiatowym w Koszalinie, przy ul. Racławickiej 13 (niski parter gmachu byłego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie – pokój Nr 4).
- Załącznik graficzny do wniosku, który powinien zawierać planowane położenie inwestycji, wjazd na jej teren, oznaczenie granic terenu objętego wnioskiem oraz planowane zagospodarowanie terenu.
- Oświadczenia dostawców mediów, dotyczące potwierdzenia możliwości dostawy mediów:
- woda, ścieki, (Zakład Usług Komunalnych, ul. Stawna 2, 76-010 Polanów).
- energia (ul. Morska 10, 75-950 Koszalin).
II. OPŁATY:
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku.
Opłata skarbowa za wydanie decyzji o warunkach zabudowy - 598,00 zł.
Zwolnione z opłaty skarbowej są decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego terenu, którego wniosek dotyczy oraz wydane na rzecz podmiotów wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej.
Opłatę skarbową można uiścić w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Polanowie - Bank Spółdzielczy Sławno Oddział w Polanowie nr r-ku 73 9317 1038 3900 0996 2000 0037
III. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Urząd Miejski w Polanowie, ul. Wolności 4, 76-010 Polanów,
Sekretariat – pokój nr 5 (blok A), tel. (94) 3188351 lub (94)3188329
fax: (94)3188387, email: um@polanow.eu
IV. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Zgodnie z art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020 r. nr 256). Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.
V. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Referat Inwestycji, Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej
Osoby do kontaktu:
- Małgorzata Dworakowska – pokój nr 10 (blok B), tel. (094)3480641, kom. 519 195 845 email: m.dworakowska@polanow.eu
- Joanna Lipska – pokój nr 10 (blok B), tel. (094)3481058, kom. 519 195 845 email: j.lipska@polanow.eu
VI. OPIS PROCEDURY:
- Wnioskodawca składa w sekretariacie urzędu wniosek do Burmistrza Polanowa o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wraz z załącznikami i dołączonym dowodem wpłaty opłaty skarbowej.
- Analiza wniosku pod kątem właściwości rzeczowej i miejscowej organu.
- Analiza pod kątem kompletności wniosku stosownie do wymagań wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Ustalenie stron postępowania administracyjnego na podstawie ewidencji gruntów, ludności, danych przedłożonych przez wnioskodawcę, danych płatników podatku od nieruchomości (w zależności od potrzeby).
- Wszczęcie przez urząd postępowania administracyjnego - zawiadomienie zainteresowanych stron (w zasadzie właścicieli nieruchomości objętych wnioskiem i sąsiednich).
- Analiza warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, wynikających z przepisów odrębnych, planu miejscowego, studium lub planu zagospodarowania przestrzennego województwa.
- Analiza stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji.
- Sporządzenie projektu decyzji ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego przez osobę będącą członkiem izby architektów lub urbanistów.
- Uzgodnienia projektu decyzji w zależności od specyfiki wniosku inwestorskiego. Decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 1, wydaje się min. po uzgodnieniu z:
- wojewódzkim konserwatorem zabytków - w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków;
- organami właściwymi w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych - w odniesieniu do gruntów wykorzystywanych na cele rolne i leśne w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami;
- regionalnym dyrektorem ochrony środowiska - w odniesieniu do innych niż wymienione w pkt 7 obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody;
- ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej albo dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w odniesieniu do:
- przedsięwzięć wymagających uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, do wydania którego organem właściwym jest minister właściwy do spraw gospodarki wodnej albo Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
- obszarów, o których mowa w art. 169 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, w zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu;
- Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego w zakresie ustalonym w art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, a w zakresie ustalonym w art. 877 pkt 1 tej ustawy z Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministrem Obrony Narodowej oraz ministrem właściwym do spraw wewnętrznych;
- Uzgodnień, o których mowa wyżej dokonuje się w trybie art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że zażalenie przysługuje wyłącznie inwestorowi. W przypadku niezajęcia stanowiska przez organ uzgadniający w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia wystąpienia o uzgodnienie - uzgodnienie uważa się za dokonane.
- Niewyrażenie stanowiska w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1, przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska uznaje się za uzgodnienie decyzji.
- Przyjęcie ewentualnych uwag, zastrzeżeń i wniosków dotyczących inwestycji - od stron postępowania.
- Zawiadomienie o zakończeniu postępowania administracyjnego.
- Wydanie decyzji i przekazanie decyzji zainteresowanym stronom.
- Przyjęcie ewentualnych odwołań, a następnie przekazanie odwołań do rozpatrzenia organowi II instancji.
- Przystawienie pieczęci o ostateczności decyzji.
VII. TRYB ODWOŁAWCZY
Na decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy, przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję(odwołanie składa się w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Polanowie),w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie.
VIII. PODSTAWA PRAWNA
1) Ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 293).
2) Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 256)
3) Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tj. Dz.U. z 2020r. poz. 1546).