Herb Polanowa

Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miejski w Polanowie

Link do portalu ePUAP Link do transmisji z obrad sesji Rady Miejskiej w Polanowie Link do dzienników ustaw Link do monitorów polskich Link do systemu informacji przestrzennej Link do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Link do gminnego systemu powiadamiania

Urząd Miejski w Polanowie

tel: +48 94 3188351

e-mail: um@polanow.eu

ul. Wolności 4

76-010 Polanów

woj. zachodniopomorskie

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia

GNR.I.6220.4.2022.15

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000) art. 71 ust. 1, art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 ust. 1, art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko (t.j Dz. U. z 2022 r., poz. 1029), dalej zwaną ustawą ooś, a także § 3 ust. 1 pkt. 62 w zawiązku z ust. 2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 lutego 2022 r. Gminy Polanów, ul. Wolności 4, 76-010 Polanów, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z instalacją zewnętrzną wodociągową i instalacją zewnętrzną kanalizacji sanitarnej, na terenie nieruchomości usytuowanej w obrębie 2, miasto Polanów na działce nr 11/66”,

orzekam

I. Orzekam realizację przedmiotowego przedsięwzięcia. 

II. Określam następujące warunki i wymagania korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

  1. Prace budowlane prowadzić wyłącznie w porze dziennej, tj.. w godzinach 6.00-22.00. 
  2. W przypadku rozpoczęcia i prowadzenia prac, w tym wycinki drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków, do robót można przystąpić wyłącznie po wykonaniu pod nadzorem ornitologicznym przeglądu terenu pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki i potwierdzeniu braku stanowisk lęgowych. 
  3. W trakcie prac budowlanych zabezpieczyć miejsca stanowiące potencjalne pułapki antropogeniczne dla zwierząt, poprzez ich zakrycie, prowadzić regularne przeglądy ww. miejsc pod kątem obecności w nich zwierząt. W przypadku stwierdzenia uwięzienia zwierząt należy je bezzwłocznie odłowić i przenieść w bezpieczne miejsce, poza teren inwestycji, zgodnie z przepisami prawa.
  4. Ścieki bytowe powstające w związku z eksploatacją projektowanej zabudowy odprowadzać do kanalizacji sanitarnej. 
  5. Zachować szczególną ostrożność podczas stosowania wszelkiego rodzaju maszyn na placu budowy; sprawdzenia, czy używane do budowy maszyny i inne urządzenia techniczne spełniają ustalone wymagania ochrony środowiska dopuszczające je do produkcji lub obrotu; odpowiedniej organizacjo robót, aby na skutek braku porządku, niewłaściwego zabezpieczenia materiałów, maszyn, urządzeń i samochodów przed awariami nie doszło do skażeń i zanieczyszczeń gruntu.
  6. Wyposażyć plac budowy w środki służące do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych, a w przypadku wystąpienia awaryjnego wycieku substancji ropopochodnych usunąć wyciek np. za pomocą sorbentów. Zużyte sorbenty należy przekazać do utylizacji przez uprawnione podmioty.
  7. W przypadku skażenia gruntu należy przeprowadzić, za pośrednictwem wykwalifikowanej firmy, rekultywację skażonego obszaru.
  8. Nie należy dokonywać naprawy sprzętu i urządzeń oraz uzupełniania paliwa na terenie budowy.
  9. Plac budowy powinien być wyposażony w przenośne sanitariaty, w którym ścieki bytowe będą gromadzone w szczelnym zbiorniku bezodpływowym i który będzie regularnie opróżniany przez uprawnione podmioty.
  10. Odpady z terenu budowy należy gromadzić w wydzielonym miejscu, posiadającym szczelne podłoże. Odpady powinny być regularnie oddawane do utylizacji.
  11. W przypadku odwadniania wykopów budowlanych konieczne jest uzyskanie zgody wodnoprawnej, zgodnie z ustawą Prawo wodne.
  12. Należy unikać pozostawiania otwartych wykopów, w których mogłaby się gromadzić woda, tworząc tymczasowe zbiorniki retencyjne z wód deszczowych.
  13. W przypadku uszkodzeń sieci drenarskich lub innych urządzeń melioracyjnych, zlokalizowanych na trasie planowanej inwestycji, inwestor jest zobowiązany do napraw i doprowadzenia tych urządzeń do prawidłowego stanu technicznego.
  14. Odprowadzanie wód opadowych i deszczowych do ziemi, ujętych w systemy kanalizacji deszczowej, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
  15. W przypadku odprowadzania wód deszczowych i opadowych, ujętych w systemy kanalizacji deszczowej, z terenów utwardzonych o powierzchni większej niż 1000 m2, należy zastosować separatory substancji ropopochodnych.

 

3. Ustalić charakterystykę planowanego przedsięwzięcia stanowiącą załącznik do niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

Procedura oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko została wszczęta w związku ze złożonym w dniu 14 lutego 2022 r., wnioskiem Gminy Polanów, ul. Wolności 4, 76-010 Polanów o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z instalacją zewnętrzną wodociągową i instalacją zewnętrzną kanalizacji sanitarnej, na terenie nieruchomości usytuowanej w obrębie 2, miasto Polanów na działce nr 11/66”. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 55 lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących  znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Na podstawie art. 96 ust. 3 oraz art. 97 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Burmistrz Polanowa wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, pismem znak GNR.I.6220.4.2022.3.JP z dnia 17.02.2022 r.  z wnioskiem o wydanie opinii o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, przedkładając kopie wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla inwestycji, kartę informacyjną przedsięwzięcia, kopię mapy ewidencyjnej, postanowienie Starosty Koszalińskiego znak B.6740.1171.2021.AA z dnia 19 stycznia 2022 r. Obowiązek przedłożenia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Szczecinie dokumentów określonych w art. 96 ust. 3 ustawy ooś, został nałożony przez Starostę Koszalińskiego postanowieniem z dnia 19.01.2022 r., znak: B.6740.1171.2021.AA, w związku z lokalizacją projektowanej inwestycji w granicach obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty (OZW) pn. „Dolina Grabowej” (kod PLH 320003). Realizacja projektowanego przedsięwzięcia obejmie budowę czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w zabudowie wolnostojącej, wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie działki nr 11/66 obręb 2 miasta Polanów, w gminie Polanów. Obiekty mieszkalne zaprojektowano jako podpiwniczone o wysokości do 15 m. Na infrastrukturę towarzyszącą składać się będą m.in.: ciągi pieszo-jezdne, drogi dojazdowe, utwardzony plac na odpady, doły chłonne lub zbiorniki retencyjne, przyłącza i wewnętrzne sieci kanalizacji sanitarnej, wodnej, elektrycznej, gazowej oraz tereny zielone. Całkowita powierzchnia nieruchomości gruntowej, na której planowane jest przedsięwzięcie wynosi 4,0764 ha. Zgodnie z mapą ewidencją gruntów analizowaną działkę stanowią pastwisko trwałe (PsIV, PsVI) oraz grunty orne (RIVb, RV), które aktualnie są nieużytkowane rolniczo. Przewiduje się, że łączna powierzchnia zabudowy dla czterech budynków wielorodzinnych wchodzących w zakres projektowanego przedsięwzięcia wyniesie 1140 m2, zaś powierzchnia terenu przeznaczona pod infrastrukturę towarzyszącą - 4170 m2. Nadto, na czas prowadzenia prac budowlanych, zakłada się tymczasowe wyłącznie dodatkowego obszaru o powierzchni 690 m2. Zatem łączna powierzchnia terenu przeznaczona pod projektowaną zabudowę wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz terenu przeznaczonego do przekształcenia w ramach realizacji przedmiotowej inwestycji wyniesie maksymalnie do 6000 m2. Teren zainwestowania nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Obszar objęty inwestycją zlokalizowany jest w granicach form ochrony przyrody wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r., poz. 1098, ze zm.), takich jak obszar chronionego krajobrazu pn. „Okolice Polanowa” i obszar Natura 2000 pn. „Dolina Grabowej” (kod PLH 320003).

Postanowieniem znak WST-K.43.15.2022.MCD.3 z dnia 06.04.2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie umorzył postępowanie w sprawie oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. W związku z tym, że inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie jest możliwe wydanie dla niej postanowienia, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszary Natura 2000 w myśl art. 97 ustawy ooś.

Burmistrz Polanowa na podstawie art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029), wystąpił wnioskiem z dnia 06 kwietnia 2022 r. znak: GNR.I.6220.4.2022.5 do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Wydział Spraw Terenowych Oddział w Koszalinie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. 

Postanowieniem znak WST-K.4220.156.2022.AW.2 z dnia 06 maja 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wyraził opinię, iż dla planowanego przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił zakres raportu zgodny z art. 66 ustawy ooś. 

W opinii znak: SZ.ZZŚ.2.4360.116.2022.DL z dnia 06 maja 2022 r. wyrażonej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania  planowanego przedsięwzięcia na stan zasobów wodnych i zagrożenie osiągnięcia celów środowiskowych. Ponad to w przedmiotowej opinii określono wymagania i warunki konieczne do uwzględnienia w decyzji środowiskowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie nie wyraził opinii co do potrzeby sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko w ustawowym terminie, co zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy ooś, traktuje się jako brak zastrzeżeń.

Burmistrz Polanowa, postanowieniem znak GNR.I.6220.4.2022.7 z dnia 27 czerwca 2022 r., uwzględniając w/w opinie oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania określone
w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz określił zakres przedmiotowej oceny.

Postanowieniem znak GNR.I.6220.4.2022.8 z dnia 27 czerwca 2022 r. Burmistrz Polanowa zawiesił postępowanie do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, bowiem zgodnie z art. 63 ust. 5 ustawy ooś. organ wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu na środowisko. 

W dniu 30 września 2022 r. Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie „Budowa 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z instalacją zewnętrzną wodociągową i instalacją zewnętrzną kanalizacji sanitarnej, na terenie nieruchomości usytuowanej w obrębie 2, miasto Polanów na działce nr 11/66”, został przedłożony Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Szczecinie wraz z wnioskiem o uzgodnienie warunków realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Postanowieniem znak WST-K.4221.56.2022.AW z dnia 04.11.2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie uzgodnił realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z instalacją zewnętrzną wodociągową i instalacją zewnętrzną kanalizacji sanitarnej, na terenie nieruchomości usytuowanej w obrębie 2, miasto Polanów na działce nr 11/66” oraz określił warunki jego realizacji.

Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr 11/66 obręb 2 m. Polanów. Przedmiotowe obiekty zostaną wykonane w technologii tradycyjnej murowanej. Będą to budynki 4 – kondygnacyjne, podpiwniczone o łącznej powierzchni zabudowy do 1139,52 m2. Planowana liczba lokali mieszkalnych wyniesie do 64 sztuk. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się także realizację terenów utwardzonych (miejsca postojowe, ciągi pieszo – jezdne, miejsce gromadzenia odpadów) o powierzchni do 4358,74 m2. Jednocześnie ciągi pieszo – jezdne oraz miejsca postojowe (106 szt.) zostaną wykonane z płyt ażurowych. Zaplanowano także budowę placu zabaw dla dzieci oraz placu rekreacji o łącznej powierzchni do 136 m2. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się także wykonanie nasadzeń roślinności, z wykorzystaniem sadzonek rodzimych gatunków drzew i krzewów. Dojazd do terenu inwestycji odbywać się będzie od strony południowej, z ul. Młyńskiej (dz. nr 48 obręb 2 m. Polanów).

Pobór wód na etapie eksploatacji przedsięwzięcia odbywać się będzie z sieci wodociągowej. Ścieki bytowe odprowadzane będą do kanalizacji sanitarnej. Natomiast wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych odprowadzane będą powierzchniowo do gruntu lub do kanalizacji deszczowej. Ogrzewanie budynków odbywać się będzie  z wykorzystaniem kotła gazowego lub pieca elektrycznego. Projektowane budynki zostaną przyłączone do  zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Istnieje również możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Całkowita powierzchnia przedmiotowej działki wynosi 4,07 ha i stanowią ją grunty zewidencjonowane jako orne (RIVb, RV) oraz pastwiska trwałe (PsIV, PsV). Aktualnie teren inwestycyjny jest niezabudowany. Zgodnie z raportem ooś, w północnej części działki nr 11/66 obręb 2 m. Polanów zlokalizowane są tereny upraw rolnych. Natomiast południowa część działki stanowi łąkę kośną, użytkowaną przez mieszkańców okolicznych terenów w celach rekreacyjnych oraz jako wybieg dla psów. Na terenie obszaru zainwestowania stwierdzono roślinność ruderalną, charakterystyczną dla terenów przekształconych, z dominacją babki lancetowatej, mietlicy pospolitej, koniczyny białej. Ponadto w obrębie terenu inwestycyjnego nie zinwentaryzowano stanowisk chronionych gatunków roślin oraz siedlisk przyrodniczych. Planowane zamierzenie inwestycyjne zostanie usytuowane w południowej części działki nr 11/66 obr. 2 m. Polanów.

Pomiędzy odmiennie użytkowanymi częściami działki inwestycyjnej, w wąskim pasie o długości ok. 200 m rosną jedno – lub kilkupienne drzewa i podrosty czeremchy zwyczajnej (łącznie 34 szt.), w wieku 5-10 lat, o obwodach pni od 16 do 42 cm, zmierzonych na wysokości 5 cm. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wycinkę do 25 szt. drzew, kolidujących z projektowaną zabudową. Ponadto w południowej części przedmiotowej działki znajduje się skupisko podrostów drzew i krzewów z gatunku: czeremcha zwyczajna, jabłoń dzika, bez czarny, klon pospolity, róża dzika, o łącznej powierzchni do 50 m2, które również znajduje się w kolizji z planowanym przedsięwzięciem.

Od strony południowej, teren inwestycji graniczy z ul. Młyńską, za którą znajdują się  tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Na zachód od obszaru zainwestowania przebiega droga wojewódzka. Od strony północnej działka inwestycyjna graniczy z terenami zadrzewionymi i zakrzewionymi oraz rzeką Grabową. Z kolei na wschód od analizowanego obszaru znajdują się użytki rolne. Teren inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Etap realizacji przedsięwzięcia związany będzie z okresową i niezorganizowaną emisją zanieczyszczeń do powietrza, charakterystyczną dla prac budowlanych, wynikającą ze spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń oraz w środkach transportu. Emisja zanieczyszczeń będzie miała charakter niezorganizowany i okresowy, a wszelkie uciążliwości ustąpią po zakończeniu prac. W związku z eksploatacją planowanej inwestycji nastąpi emisja gazów i płynów z kotłowni (4 szt.) oraz ruchu pojazdów silnikowych. Należy jednak podkreślić, że do ogrzewania projektowanych obiektów wykorzystane zostaną wyłącznie niskoemisyjne źródła ciepła (np. kocioł gazowy lub elektryczny, odnawialne źródła energii). Ponadto w raporcie ooś dokonano analiz w zakresie emisji i rozprzestrzeniania się substancji do powietrza, podczas eksploatacji inwestycji, tj.: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, pył zawieszony PM 10, benzen, węglowodory alifatyczne i aromatyczne, ołów, benzo(a)piern, uwzględniając wariant najmniej korzystny dla środowiska, polegający na zastosowaniu źródła ciepła w postaci kotłów na gaz w każdym z projektowanych budynków mieszkalnych. W wyniku analizy przedstawionych obliczeń  wraz z prezentacją graficzną rozkładu stężeń substancji emitowanych do powietrza stwierdza się, że w związku z budową planowanego przedsięwzięcia, poza granicami terenu inwestycji nie nastąpi przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężeń żadnej z emitowanych substancji, gazowych oraz pyłowych.

Planowane zamierzenie inwestycyjne będzie także okresowym, przemijającym źródłem hałasu, związanym z pracami budowlanymi, prowadzonymi w okresie realizacji przedsięwzięcia. Źródłem emisji akustycznej będą maszyny budowlane, pojazdy transportowe oraz inne urządzenia i narzędzia, niezbędne do wykonywania prac. Emisja hałasu na etapie budowy przedsięwzięcia będzie miała charakter niezorganizowany, a wszelkie uciążliwości ustąpią po zakończeniu prac. Jednocześnie prace realizacyjne prowadzone będą jedynie w porze dziennej, tj. w godz. 6.00-22.00, co wskazano jako warunek realizacji przedsięwzięcia. Charakter projektowanej zabudowy nie wskazuje również na możliwość istotnego pogorszenia akustycznej jakości środowiska analizowanego terenu w trakcie jej eksploatacji. Źródłem hałasu na etapie funkcjonowania przedsięwzięcia będą wyłącznie pojazdy poruszające się w obrębie terenu inwestycji. Podkreślenia wymaga fakt, iż w projektowanych budynkach zaplanowano wentylację grawitacyjną, która nie stanowi źródła emisji akustycznej. Najbliżej położone tereny podlegające ochronie akustycznej (tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej) zlokalizowane są przy ul. Młyńskiej, w odległości ok. 7 m od miejsca realizacji przedsięwzięcia. W wyniku analizy  przedstawionych obliczeń wraz z prezentacją graficzną rozkładu izolinii hałasu stwierdza się, że projektowane przedsięwzięcie nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, wynoszących 55 dB w porze dnia oraz 45 dB w porze nocy, względem najbliżej położonych terenów podlegających ochronie akustycznej.

Przedmiotowa inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na stan środowiska gruntowo – wodnego. Wykopy będą prowadzone na głębokości do 3 m p.p.t. Natomiast z opinii geotechnicznej załączonej do raportu ooś wynika, że wodę o zwierciadle swobodnym nawiercono na głębokości ponad 5 m p.p.t. Na podstawie przeprowadzonych badań geotechnicznych gruntu ustalono, że w miejscu realizacji przedsięwzięcia występują proste warunki gruntowo – wodne(tj. środowisko gruntowe jest bardzo jednorodne pod względem genetycznym oraz litologicznym, poszczególne warstwy zalegają poziomo, nie zawierają mineralnych gruntów słabonośnych, organicznych lub nasypów niekontrolowanych, zwierciadło wód gruntowych występuje poniżej poziomu posadowienia, nie występują niekorzystne zjawiska geologiczne, np. osuwiska, sufozja, formy krasowe). Niemniej jednak, z uwagi na lokalizację przedsięwzięcia na terenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP) 118 oraz słabą izolację poziomu wodonośnego, wnioskodawca – Gmina Polanów – zobowiązała się do podjęcia działań minimalizujących negatywny wpływ inwestycji na środowisko gruntowo – wodne. Ścieki bytowe będą gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych, a następnie wywożone wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków. Plac budowy zostanie wyposażony w sorbenty przeznaczone do neutralizacji ewentualnych wycieków substancji ropopochodnych. Baza materiałowo – sprzętowa zostanie zlokalizowana na terenie utwardzonym. Zbiorniki z olejem będą magazynowane pod zamykaną wiatą, na utwardzonym i uszczelnionym terenie. Z kolei miejsca przeznaczone pod składowanie materiałów budowlanych zostaną zabezpieczone z wykorzystaniem folii, mat lub drewnianych podkładów. Do realizacji prac budowlanych będzie stosowany wyłącznie sprawny sprzęt budowlany, co zminimalizuje ryzyko niekontrolowanego przedostania się do środowiska gruntowo – wodnego paliw, smarów i olejów. Tankowanie maszyn i pojazdów odbywać się będzie wyłącznie na terenie utwardzonym. W przypadku akcydentalnego wycieku substancji ropopochodnych zanieczyszczony grunt zostanie niezwłocznie zabrany i przekazany podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia. Wytwarzane na etapie realizacji przedsięwzięcia odpady będą magazynowane selektywnie, w pojemnikach lub kontenerach, w wyznaczonym miejscu, a następnie przekazane uprawnionym podmiotom. 

Na etapie realizacji przedsięwzięcia powstające ścieki bytowe będą odprowadzane do kanalizacji sanitarnej. Z kolei wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych będą odprowadzane powierzchniowo do gruntu lub do kanalizacji deszczowej. Dodatkowo na etapie eksploatacji przedsięwzięcia przewiduje się wprowadzenie zakazów dot. Mycia, tankowania oraz napraw pojazdów w obrębie obszaru zainwestowania.  Odpady komunalne powstające w związku z eksploatacją inwestycji magazynowane będą  selektywnie, w odpowiednio przystosowanych pojemnikach, ustawionych w wyznaczonym miejscu, w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu środowiska, a następnie przekazywane uprawnionym odbiorcom.

Teren objęty zakresem planowanych prac inwestycyjnych zlokalizowany jest w obszarze chronionego krajobrazu „Okolice Polanowa”, powołanego w celu ochrony krajobrazu i naturalnych walorów środowiska przyrodniczego. Zgodnie z uchwałą Nr XXXII/375/09 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 15 września 2009 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Zach. Z 2021 r., poz. 2091), na obszarach, o których mowa w załączniku nr 1 do ww. uchwały obowiązują następujące zakazy:

- zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk i innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk, złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;

- realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy ooś, z wyjątkiem, gdy przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykaże brak znaczącego negatywnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu;

- likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;

- wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów lub bursztynu,

- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym, przeciwpowodziowym lub przeciwosuwiskowym lub utrzymaniem, budową, odbudową, naprawą lub remontem urządzeń wodnych;

- dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody lub zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz racjonalna gospodarka wodna lub rybacka;

- likwidowania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy i obszarów wodno-błotnych;

- budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych lub zasięgu lustra wody w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących przy normalnym poziomie piętrzenia określonym w pozwoleniu wodnoprawnym, o którym mowa w art. 389 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne – z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

W obrębie przedmiotowej działki nie stwierdzono występowania nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu dziko występujących zwierząt. W związku z budową projektowanej inwestycji przewiduje się usunięcie drzew (do 25 szt.) i krzewów (o powierzchni do 50m2). Niemniej jednak, zgodnie z §3a ww. uchwały na części obszarów chronionego krajobrazu, o których mowa w załączniku 1, będących gruntami rolnymi, nie wprowadza się zakazu likwidowania zadrzewień śródpolnych obejmujących drzewa i krzewy do lat 20 niestanowiące siedlisk przyrodniczych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000. Z raportu ooś wynika, że drzewa przeznaczone do wycinki są w wieku od 5 do 10 lat i nie stanowią one siedlisk przyrodniczych, w związku z czym planowana wycinka drzew i krzewów nie wpisuje się w zakaz dot. Likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych. Realizacja i eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie związana z wydobywaniem do celów gospodarczych skał, w tym torfu oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin ii zwierząt, a także minerałów i bursztynu. Nie przewiduje się również wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie przyczyni się do zmiany rzędnych terenu oraz naturalnych granic rzeźby terenu. Wykopy zostaną wykonane wyłącznie w celu posadowienia fundamentów oraz ułożenia infrastruktury technicznej (tj. sieci wodociągowej, kanalizacyjnej). W wyniku prowadzonych prac nie nastąpią przemieszczenia znacznych mas zmiennych, które doprowadziłyby do zniszczenia lub przekształcenia form rzeźby terenu, w sposób oznaczający utratę cech morfologicznych danego typu rzeźby. Realizacja przedmiotowej inwestycji nie przyczyni się także do zmiany stosunków wodnych na analizowanym obszarze. Budowa planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje zmiany kierunku oraz natężenia odpływu wód opadowych i roztopowych, ani kierunku odpływu wód ze źródeł, ze szkodą dla gatunków sąsiednich. Łączna powierzchnia zabudowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz terenów utwardzonych wyniesie do 5634,26 m2, co stanowi jedynie ok. 13,82% powierzchni działki inwestycyjnej. Dodatkowo ciągi pieszo-jezdne oraz miejsca postojowe (106 szt.) zostaną wykonane z płyt ażurowych, co zwiększy retencję wód opadowych i roztopowych na analizowanym obszarze. W miejscu realizacji inwestycji nie występują naturalne zbiorniki wodne, starorzecza oraz obszary wodno-błotne. Najbliżej położony zbiornik wodny znajduje się w odległości ok. 300 m od terenu inwestycji. Natomiast najbliższy ciek wodny – rzeka Grabowa – przepływa w odległości ok 120 m od miejsca realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym zachowana zostanie minimalna odległość projektowanego obiektu od brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, wynosząca 100 m.

Planowane zamierzenie inwestycyjne nie spowoduje niekorzystnych zmian w lokalnym krajobrazie. Projektowana zabudowa zostanie posadowiona na terenach przekształconych antropogenicznie, w pobliżu istniejących budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W obszarze zainwestowania znajdują się inne dominanty krajobrazowe, w postaci linii elektroenergetycznych, czy elementów infrastruktury technicznej (np. komin kotłowni). Biorąc pod uwagę powyższe, nie przewiduje się negatywnego wpływu inwestycji na walory krajobrazowe przedmiotowego terenu.

Realizacja inwestycji nie wpłynie negatywnie na ochronę przyrody terenu, a uwzględniając łącznie powyższe argumenty należy uznać, iż budowa przedmiotowego przedsięwzięcia nie spowoduje naruszenia zakazów wprowadzonych w życie uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Część terenu inwestycji znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 pn. „Dolina Grabowej” (PLH320003), wyznaczonego w celu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 października 2021 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Grabowej (PLH320003), przedmiot ochrony stanowi 15 siedlisk przyrodniczych, tj. 3150, 3160, 3260, 6410, 6430, 6510, 7120, 7140, 7230, 9110, 9130, 9160, 9190, 91D0*, 91E0* i 6 gatunków zwierząt, tj. czerwończyk nieparek, głowacz białopłetwy, kumak nizinny, minóg strumieniowy, traszka grzebieniasta, wydra. W obrębie przedmiotowej działki nie stwierdzono obecności chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych, będących przedmiotem ochrony ww. obszaru. Niemniej jednak rzeka Grabowa przepływająca w bezpośrednim sąsiedztwie działki inwestycyjnej stanowi siedlisko przyrodnicze pn. „nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników (Ranunculion fluitantis)” (kod 3260). Nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników stanowią cieki wodne (nizinne do podgórskich) porośnięte przez zakorzenione w dnie rośliny zanurzone lub z pływającymi liśćmi ze związku Ranunculion fluitantis lub wodne mszaki. 

Najważniejsze zagrożenia w skali zlewni dla tego siedliska mogą wynikać z: rozwoju intensywnej gospodarki rolnej w zlewni, w szczególności wielkotowarowej hodowli zwierząt zanieczyszczającej glebę i wody gruntowe, uprawy roślin z zastosowaniem wysokich dawek łatwo wypłukiwanych z gleby nawozów i herbicydów, odprowadzania nieoczyszczonych lub niedostatecznie oczyszczonych ścieków bytowo-gospodarczych do rzeki lub do gleby w dolinie, prowadzenia gospodarki powodującej erozję wodną gleby, ze spłukiwaniem zawiesiny do cieków wodnych, w tym upraw roślin okopowych na stokach i eksploatacji kopalin(piasków, żwirów i kredy) w dolinie z odprowadzaniem wód o wysokiej mętności do rzeki, zabiegów melioracyjnych w dolinie, jeżeli przyczynią się one do ograniczenia zasobów lub jakości wód podziemnych lub wzrostu zróżnicowania sezonowego ich dopływu do koryta rzeki, kanalizacji koryta rzecznego, prowadzącej do ujednolicenia struktury dna i ograniczenia interakcji z wodami hyporeicznymi oraz zanieczyszczenia koryta odpadami stałymi, budowy zbiorników zaporowych na odcinkach rzek zajmowanych przez siedlisko oraz powyżej strefy jego występowania, a także podpiętrzania rzek w tej strefie, niewłaściwego prowadzenia lub zaniechania pielęgnacji roślinności wodnej i brzegowej.

Planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie związane z intensyfikacją rolnictwa oraz chowem i hodowlą zwierząt. Ścieki bytowe na etapie eksploatacji przedsięwzięcia odprowadzane będą do kanalizacji sanitarnej. W związku z tym nie istnieje ryzyko wprowadzenia nieoczyszczonych ścieków do wód rzeki Grabowej. Ponadto nie przewiduje się żadnej ingerencji w koryto cieku. Planowane przedsięwzięcie zostanie usytuowane w odległości ok. 120 m od rzeki Grabowej. Dodatkowo pomiędzy projektowaną zabudową, a ww. siedliskiem przyrodniczym znajdują się użytki rolne oraz tereny zadrzewione i zakrzewione stanowiące strefę buforową. W ramach  przedsięwzięcia nie planuje się budowy urządzeń melioracyjnych, budowli piętrzących, a także wydobywania kopaliny. 

Biorąc powyższe pod uwagę, realizacja inwestycji nie będzie wpływala negatywnie na cele i przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 pn. „Dolina Grabowej” (PLH320003).

W obrębie zainwestowania nie odnotowano obecności płazów i gadów, ani dogodnych miejsc dla rozrodu i rozwoju herpetofauny. Niemniej jednak, nie można wykluczyć przemieszczania się mniejszych zwierząt w obrębie zainwestowania. W związku z ty, podczas prowadzenia prac wszelkie pułapki antropogeniczne zostaną szczelnie zakryte. Jednocześnie prowadzone będą regularne kontrole w celu uwolnienia zwierząt, które pomimo zastosowanych zabezpieczeń zostaną w nich uwięzione. Powyższe wskazano jako warunek realizacji przedsięwzięcia. 

Działka objęta inwestycją nie stanowi także atrakcyjnego miejsca dla awifauny. W granicach inwestycji zaobserwowano jedynie szpaka. Większość gatunków ptaków została zainwentaryzowana w obrębie terenów zadrzewionych i zakrzewionych położonych na północ od przedmiotowej działki. Niemniej jednak działka inwestycyjna może stanowić potencjalne miejsce bytowania gatunków ptaków charakterystycznych dla krajobrazu rolniczego. W związku z powyższym wnioskodawca podejmie działania minimalizujące potencjalny negatywny wpływ inwestycji na ornitofaunę. W przypadku rozpoczęcia i prowadzenia prac w okresie lęgowym ptaków, do robót można przystąpić wyłącznie po wykonaniu pod nadzorem ornitologicznym przeglądu terenu pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki i potwierdzeniu braku stanowisk lęgowych. Na terenie objętym inwestycją nie odnotowano obecności teriofauny. Planowana zabudowa zostanie zrealizowana poza zasięgiem istniejących korytarzy ekologicznych, w znacznej odległości od rzeki Grabowej, w otoczeniu rozległych gruntów rolnych, a w związku z tym przedmiotowe przedsięwzięcie nie przyczyni się do powstania bariery w migracji zwierząt. Realizacja przedmiotowej inwestycji nie będzie oddziaływać negatywnie na bioróżnorodność analizowanego terenu.

Działka 11/66 obr. 2 Polanów zlokalizowana jest częściowo na terenie objętym ochroną konserwatorską stanowisk archeologicznych. Niemniej jednak zakres prac ziemnych prowadzonych w granicach tych terenów winien zostać zaopiniowany i uzgodniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zgodnie z przepisami prawa.

Oddziaływanie przedmiotowego przedsięwzięcia zamknie się w granicach działki inwestycyjnej. Wobec powyższego, uwzględniają zakres planowanego przedsięwzięcia  oraz jego lokalny zasięg działania, należy przypuszczać, że przedmiotowa inwestycja nie będzie powodowała kumulacji oddziaływań w powiązaniu z innymi źródłami. Z uwagi na lokalny charakter przedsięwzięcia nie przewiduje się oddziaływania  planowanej inwestycji na klimat i jego zmiany, zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji przedmiotowej inwestycji. Projektowany sposób ogrzewania budynków wielorodzinnych nie spowoduje istotnego oddziaływania na jakość powietrza, również w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Uwzględniając powyższe przedmiotowa inwestycja nie wpłynie na zmiany klimatu oraz nasilanie się takich zmian.

Planowana inwestycja zlokalizowana będzie poza strefami ochronnymi ujęć wody, poza obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych i GZWP (Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych) oraz poza obszarem szczególnego zagrożenia powodzią. Inwestycja nie jest zlokalizowana na ciekach i nie wiąże się z wprowadzaniem ścieków bezpośrednio do wód i do ziemi.

Przedsięwzięcie nie narusza warunków określonych w Rozporządzeniu Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie nr 3/2014 z dnia 3 czerwca 2014 roku w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, zmienione rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 2017 roku (opublikowane w Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego 2017.5527 ogłoszony 29.12.2017; Dz. Urz. Woj. Pomorskiego 2017.4641 ogłoszony 29.12.2017 roku; Dz. Urz. Woj. Lubuskiego 2017.2775 ogłoszony 29.12.2017). Ponadto realizacja przedsięwzięcia w odniesieniu do osiągnięcia celów środowiskowych, nie spowoduje istotnych zmian w funkcjonowaniu JCW, jak również nie wystąpią trwałe, negatywne zmiany biologiczne, hydromorfologiczne oraz fizykochemiczne wód tego obszaru. Jednocześnie sposób zagospodarowania i użytkowania zlewni będzie utrzymany. Podczas realizacji przedsięwzięcia nie ulegnie zasadniczo zmiana sposobu regulacji stosunków wodnych na przedmiotowym obszarze. Przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać negatywnie na potencjał ekologiczny i stan chemiczny wód na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. Jednocześnie można stwierdzić, że cel przedsięwzięcia nie narusza celu Ramowej Dyrektywy Wodnej. 

Wobec czego, uznano, że przedmiotowa inwestycja, zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji, nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko wodne i gruntowe, a tym samym nie nastąpi degradacja wód podziemnych i powierzchniowych spowodowana jakimikolwiek zanieczyszczeniami, jak również nie nastąpi pogorszenie potencjału ekologicznego i stanu chemicznego JCW oraz stanu ilościowego i chemicznego JCWPd.

Planowana inwestycja realizowana będzie w całości na terytorium kraju. W związku z przewidywanym lokalnym zasięgiem oddziaływania inwestycji, przedsięwzięcie nie będzie źródłem transgranicznego oddziaływania.

Rodzaj planowanej inwestycji oraz przewidziane do zastosowania materiały pozwalają za niewielkie uznać ryzyko wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej.

Zgodnie z art. 33 oraz art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko, Burmistrz Polanowa zapewnił możliwość udziału społeczeństwa z uwagi na fakt, iż w niniejszym postepowaniu przeprowadzana była ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Obwieszczenie Burmistrza Polanowa znak GNR.I.6220.4.2022.13 z dnia 30 września 2022 r. o udziale społeczeństwa w niniejszym postępowaniu podano do publicznej wiadomości poprzez udostępnienie na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Polanowie oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Polanowie na okres 30 dni. W określonym terminie, nie wpłynęły do tutejszego Urzędu żadne uwagi i wnioski dotyczące przedmiotowego postępowania.

W myśl art. 10 § 1 k.p.a, przed wydaniem decyzji, Burmistrz Polanowa  zawiadomieniem z dnia 16 listopada 2022 r. znak: GNR.I.6220.4.2022.14 poinformował strony postępowania, poprzez publiczne obwieszczenie, o zakończeniu postępowania dowodowego oraz przysługującym prawie do wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych uwag, w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 10, zawiadomienia dokonano również w formie obwieszczenia przez udostępnienie go na tablicy ogłoszeń, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Polanowie.

W trakcie postępowania administracyjnego na żadnym z etapów postępowania do Burmistrza Polanowa nie wniesiono uwag i wniosków co do zebranych dokumentów związanych z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia.

Wobec powyższego, po analizie całego materiału dowodowego stwierdzono, że planowana inwestycja realizowana na warunkach określonych w niniejszej decyzji nie spowoduje uciążliwego oddziaływania na środowisko przyrodnicze oraz nie będzie również miała niekorzystnego wpływu na warunki wodno-gruntowe. 

Mając na uwadze powyższe orzeczono, jak w sentencji decyzji.

Metryczka publikacji
wytworzył(a): Grzegorz Lipski
data wytworzenia: 2022-12-16
opublikował(a): Krzysztof Szypulski
data publikacji: 2022-12-30 11:20:25
data końcowa publikacji: 2023-01-13
ilość odsłon/pobrań: 264927