Herb Polanowa

Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miejski w Polanowie

Link do portalu ePUAP Link do transmisji z obrad sesji Rady Miejskiej w Polanowie Link do dzienników ustaw Link do monitorów polskich Link do systemu informacji przestrzennej Link do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Link do gminnego systemu powiadamiania

Urząd Miejski w Polanowie

tel: +48 94 3188351

e-mail: um@polanow.eu

ul. Wolności 4

76-010 Polanów

woj. zachodniopomorskie

Informacja dla mieszkańców sołectwa Żydowo

GNR.I.6254.2.2024

Adresaci wg odrębnego wykazu

 

Odpowiadając na zgłoszenie mieszkańców sołectwa Żydowo, w sprawie uciążliwości związanych z emisją hałasu związanego z funkcjonowaniem istniejącego GPZ, informuję, że w dniu 15 września 2023 r. Urząd Miejski w Polanowie wystąpił pismem znak GNR.I.6224.4.2023 do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Koszalinie, ul. Zwycięstwa 136, 75-613 Koszalin, Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., ul. Warszawska 165, 05-520 Konstancin Jeziorna, Energa – Operator S.A., ul. Marynarki Polskiej 130, 80-557 Gdańsk, o przedstawienie aktualnych wyników badań poziomu hałasu w środowisku, dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, znajdujących się w najbliższym  sąsiedztwie urządzeń elektroenergetycznych.

Energa-Operator S.A. Oddział w Koszalinie pismem EOP/KW/5/2023/10/009587 poinformował, że stosowne informacje o pomiarach pola elektromagnetycznego ww. stacji zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Szczecinie oraz Starostwa powiatowego w Koszalinie zgodnie z art. 122a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska, po zakończone modernizacji obiektu w 2018 r.

Pismem z dnia 26 września 2023 r. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Koszalinie, przekazała pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie. WIOŚ Szczecin pismem znak DI.700.5.111.2023.MLO z dnia 25.10.2023 r. poinformował Burmistrza Polanowa o pomiarach pól elektromagnetycznych wykonanych dla celów ochrony środowiska i ludności dla stacji elektroenergetycznej 220/110/15 kV GPZ Żydowo oraz z pomiarów natężenia pola elektrycznego i magnetycznego do 50 Hz w środowisku – w otoczeniu stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Żydowo – Kierzkowo. Inspektorat ocenił, że pomiary przedstawione w obu sprawozdaniach zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami przez laboratoria posiadające wymagane uprawnienia. Analiza sprawozdań z pomiarów natężenia pól elektromagnetycznych w środowisku od wyżej wymienionych instalacji nie wykazała przekroczeń dopuszczalnych wartości składowej elektrycznej E i składowej magnetycznej H w środowisku dla miejsc dostępnych dla ludności określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U.2019.2448). Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozważy możliwość objęcia ww. zakładów w planie kontroli na 2024 rok.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., pismem znak 2572-DE-DSB-DUB-WFB.7071.2.2023.2 przesłały do Urzędu Miejskiego w Polanowie, sprawozdania dotyczące badań w zakresie natężenia emitowanego poziomu pól elektromagnetycznych oraz hałasu w środowisku przez infrastrukturę elektroenergetyczną zlokalizowaną na obszarze gminy Polanów. Przedstawione, uzyskane wyniki pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego i pola magnetycznego 50 Hz oraz pomiarów hałasu w środowisku powodowanych przez infrastrukturę elektroenergetyczną PSE S.A. (stację i linie elektroenergetyczne najwyższych napięć) zlokalizowaną na obszarze gminy Polanów, potwierdzają, że przedmiotowa infrastruktura spełnia wymagania przepisów prawa.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 122a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, podmiot prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne, które są stacjami elektromagnetycznymi lub napowietrznymi liniami elektromagnetycznymi o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV, są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:

  1. bezpośrednio przed rozpoczęciem użytkowania instalacji lub urządzenia,
  2. każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie,
  3. każdorazowo w przypadku zmiany istniejącego stanu zagospodarowania i zabudowy nieruchomości skutkującej zmianami w występowaniu miejsc dostępnych dla ludności w otoczeniu instalacji lub urządzenia – na pisemny wniosek właściciela lub zarządcy nieruchomości, na której nastąpiła ta zmiana. 

Zgodnie z ust. 1a przytoczonego wyżej przepisu atr. 122a  ustawy poś, pomiarów, o których mowa w ust. 1 pkt. 3, nie przeprowadza się, o ile ostatnie pomiary nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych na terenie objętym wnioskiem, a o wynikach ostatnich pomiarów informuje się wnioskodawcę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., w piśmie znak 2572-DE-DSB-DUB-WFB.7071.2.2023.2 poinformowały, że nie zaszły żadne z ww. okoliczności.

Jednocześnie na wniosek Burmistrza Polanowa oraz mieszkańców Sołectwa Żydowo, oraz Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Starosta Koszaliński wszczął dwa postępowania (1) w sprawie przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska przez GPZ w Żydowie, zlokalizowany na działce ewidencyjnej nr 657 obr. Żydowo oraz (2) w sprawie przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu  emitowanego do środowiska przez GPZ w Żydowie, zlokalizowany na działce nr 557/50 obr. Żydowo.

Postępowanie Starosty Koszalińskiego (1) dotyczące GPZ w Żydowie na działce nr 657 obr. Żydowo obejmowało przeprowadzenie oględzin, w których uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koszalinie, Urzędu Miejskiego w Polanowie oraz PSE S.A. Mieszkańcy Sołectwa Żydowo, zgromadzeni w dniu oględzin przed wejściem na teren GPZ, zostali poinformowani o dokonanych oględzinach stacji elektroenergetycznej oraz o wynikach z pomiarów hałasu stacji elektroenergetycznej załączonych do protokołu przez przedstawicieli PSE S.A. Starosta Koszaliński, ocenił, iż sprawozdanie z badań przedłożone podczas oględzin przez przedstawiciela PSE S.A., jest środkiem dowodowym w rozumieniu art. 75 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a więc stanowi dowód na fakt, że w dacie kontroli (data sprawozdania) emisja hałasu z terenu przedmiotowej stacji nie przekraczała dopuszczalnych norm. W związku z powyższym Starosta Koszaliński stwierdził brak podstaw do zastosowania normy prawnej art. 115a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska i odstąpił od wydania decyzji określającej dopuszczalne poziomy hałasu. Następnie decyzją znak OŚ.6241.5.2023.IC z dnia 20 grudnia 2023 r. Starosta Koszaliński umorzył postępowanie administracyjne. 

Postępowanie Starosty Koszalińskiego (2) dotyczące GPZ w Żydowie na działce nr 557/50 obr. Żydowo obejmowało przeprowadzenie oględzin, w których uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Koszalińskiego, Urzędu Miejskiego w Polanowie oraz przedstawiciele Energa-Operator S.A. W trakcie oględzin rozdzielni napowietrznej nie stwierdzono hałasu od istniejących szyn rozdzielczych, jak również organ prowadzący postępowanie ustalił, że w bezpośrednim sąsiedztwie ww. GPZ nie występuje zabudowa mieszkaniowa. W związku z powyższym Starosta Koszaliński stwierdził brak podstaw do zastosowania normy prawnej art. 115a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska i odstąpił od wydania decyzji określającej dopuszczalne poziomy hałasu. Następnie decyzją znak OŚ.6241.6.2023.IC z dnia 22 grudnia 2023 r. Starosta Koszaliński umorzył postępowanie administracyjne.

 W tym miejscu należy wskazać, że podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia związane z prawną ochroną przed hałasem w celu zapewnienia jak najlepszego stanu akustycznego środowiska jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 . prawo ochrony środowiska. Zgodnie z art. 3 pkt. 39 poś, środowisko to zespół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, krajobraz, klimat oraz pozostałe elementy różnorodności biologicznej, a także wzajemne oddziaływania pomiędzy tymi elementami. Ochrona zasobów środowiska jest realizowana w szczególności poprzez określenia standardów jakości środowiska oraz kontrolę ich osiągania, a także podejmowanie działań służących ich nieprzekraczaniu lub przywracaniu (art. 82 pkt. 1 poś). Przez standard jakości środowiska rozumie się poziomy dopuszczalne substancji lub energii, które muszą być osiągnięte w określonym czasie przez środowisko jako całość lub jego poszczególne elementy przyrodnicze (art. 3 pkt. 34 poś). W myśl art. 112 poś ochrona przed hałasem polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie oraz poprzez zmniejszenie poziomu hałasu co najmniej do dopuszczalnego, gdy nie jest on dotrzymany. Minister właściwy do spraw środowiska, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, określił, w drodze rozporządzenia, zróżnicowane dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, określone wskaźnikami hałasu LDWN, LN, LAeq D i LAeq N, zróżnicowane dla następujących rodzajów terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, pod szpitale i domy opieki społecznej, pod budynki związane ze stały lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, na cele uzdrowiskowe, na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, na cele mieszkaniowo usługowe (art. 113 ust. 1, ust. 2 pkt. 1 poś oraz §1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. W załączniku do rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, w tabeli I, ustalono dopuszczalny pozom hałasu, którego źródłem są inne niż drogi lub linie kolejowe obiekty i działalność, obowiązujący dla terenów zabudowy mieszkaniowo – usługowej, wyrażone wskaźnikami LAeq D i LAeq N, na poziomie 55 dB w porze dziennej i 45 dB w porze nocnej. 

Zgodnie z art. 115a ust. 1 poś, w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska, na podstawie pomiarów własnych, pomiarów dokonanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu, przy czym za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu uważa się przekroczenie wskaźnika hałasu LAeq D lub LAeq N. Powołany wyżej przepis stanowi wyjątek od koncepcji przyjętej przez ustawodawcę w tytule II poś, w którym zawarto ogólne normy dotyczące ochrony poszczególnych komponentów środowiska, pozostawiając szczegółowy zakres i sposób ochrony każdego z jego elementów przepisom szczególnym. W przypadku, gdyby nastąpiło przekroczenie tych poziomów, wszczynane jest z urzędu odrębne postępowanie administracyjne.

Z dokumentacją zgormadzoną w przedmiotowej sprawie zainteresowane strony mogą zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Polanowie, ul. Wolności 4, 76-010 Polanów - Referat Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, pokój nr 15, w godzinach urzędowania, po wcześniejszym umówieniu pod numerami tel. 943480633, 943480783.

Metryczka publikacji
wytworzył(a): Grzegorz Lipski
data wytworzenia: 2024-01-30
opublikował(a): Krzysztof Szypulski
data publikacji: 2024-01-30 16:08:33
data końcowa publikacji: 2024-02-13
ilość odsłon/pobrań: 310