tel: +48 94 3188351
e-mail: um@polanow.eu
ul. Wolności 4
76-010 Polanów
woj. zachodniopomorskie
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (w rozumieniu art.115 §11 Kodeksu karnego), a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Formy przemocy, z jakimi możemy się spotkać.
Przemoc fizyczna: to działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest zamierzone zranienie np. bicie, uderzanie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, policzkowanie.
Przemoc psychiczna: to poniżanie, wyśmiewanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, grożenie, szantażowanie, obrażanie, wyzywanie, krytykowanie, ciągłe niepokojenie, straszenie.
Przemoc seksualna: to zmuszanie do określonych zachowań i kontaktów seksualnych (gwałt, zmuszanie do oglądania filmów, zdjęć pornograficznych itd.).
Przemoc ekonomiczna: to działanie zmierzające do uzależnienia finansowego od sprawcy np. niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, okradanie, zmuszanie do zaciągania zobowiązań finansowych wbrew woli.
Zaniedbanie: to naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich, niedawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, nieudzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka itp.
Zespół Interdyscyplinarny.
Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jest efektem wejścia w życie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego. Celem działania Zespołu jest koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego – w obszarze gminy. Zespół to grupa ludzi, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Jego funkcjonowanie określone jest w drodze porozumień zawartych między gminą, a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie.
Skład zespołu to przedstawiciele:
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego:
Adresatami działań podejmowanych przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego są przede wszystkim:
Co to jest Niebieska Karta i jak to działa?
Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie Niebieskiej Karty A. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja ma obowiązek taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również ma obowiązek założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:
Przy założeniu Niebieskiej Karty A osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie Niebieska Karta B z informacjami, gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.
Po założeniu Niebieskiej Karty A przez służby karta jest przekazywana do Zespołu. Po zapoznaniu się z kartą Zespół zaprasza osobę doznającą przemocy na spotkanie, na którym wspólnie z osobą pokrzywdzoną buduje plan pomocy dopasowany do jej potrzeb oraz jest uzupełniania Niebieska Karta C. W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc materialna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, złożenie wniosków do sądu.
W kolejnym etapie zespół wzywa osobę, co, do której istnieje podejrzenie stosowania przemocy na rozmowę dotyczącą konsekwencji stosowania przemocy oraz uzupełniania jest Niebieska Karta D. Po przeprowadzeniu rozmów z osobami, których dotyczy Niebieska Karta realizowany będzie zaplanowany "plan pomocy".
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty, jeśli czujesz się zagrożona/ny lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wzywać policję.
Jeżeli wobec Ciebie stosowana jest przemoc lub jesteś świadkiem, stosowania przemocy w rodzinie to zareaguj.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Polanowie
Siedziba: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Polanowie, ul. Wolności 7, 76-010 Polanów, tel. 94 3188385, poczta e-mail: mgops@polanow.pl
Gdzie zgłosić się po pomoc:
Metryczka publikacji | |
wytworzył(a): | Justyna Kosek |
---|---|
data wytworzenia: | 2018-09-25 |
opublikował(a): | Krzysztof Szypulski |
data publikacji: | 2018-09-25 14:18:58 |
data końcowa publikacji: | bezterminowo |
aktualizacja: | szczegóły Krzysztof Szypulski - 2021-02-19 10:27:18 Krzysztof Szypulski - 2021-02-19 10:09:54 Krzysztof Szypulski - 2018-09-26 08:32:58 Krzysztof Szypulski - 2018-09-25 15:10:45 Krzysztof Szypulski - 2018-09-25 15:08:48 |
ilość odsłon/pobrań: | 5303 |